fbpx
Сонячні станціі для підприємств Розрахувати вартість Контакти Про нас Блог

Чому двонаправлений лічильник і мережевий інвертор показують різне?

З цим питанням до нас часто звертаються наші (і не тільки!) Замовники, які вже встановили сонячну станцію, що працює за Зеленим тарифом. Адже двонаправлені лічильники з АСКОЕ та мережеві інвертори - відносно нові товари на українському ринку. А ми так звикли до «книжок», щомісячного знімання показань, черг в Енергозбут та кас. І справа тут зовсім не в несправності техніки (хоча, рідко, але буває! Тому ми застосовуємо тільки якісне, сертифіковане обладнання, щоб уникнути, в тому числі, подібних «казусів»), не в урядовій змові або підозрілих сусідах. І навіть не у втратах в кабельних лініях, які ми розраховуємо з урахуванням максимальних енергетичних втрат до 1% в години пікової генерації (заощаджуючи Ваші кошти та час!).

Втратами в кабельних лініях в умовах приватного домогосподарства, за великим рахунком, можна просто знехтувати. Похибка вимірювань завжди теж ніби є, але до приладу комерційного обліку це теж відноситься в малій ступені - клас точності приладу досить високий. Як правило, основним винуватцем «різниці» в показаннях є власне споживання, створене господарсько-побутовими навантаженнями. Як же можна зафіксувати цю невидиму величину?

Звичайно, можна лінію з мережевим інвертором укомплектувати ще одним двонаправленим «технічним» лічильником, та встановити на лінію навантаження звичайний, ще один, «технічний», лічильник і зайнятися звичною справою - зніманням показань і заповненням «некомерційної книжки» для себе і звіркою з урахуванням «комерційним» та показаннями інвертора, але рішення це не буде ні зручним ні, вже точно, далеко не дешевим, зважаючи на досить високу вартість якісного двонаправленого приладу обліку, такого як Itron ACE-6000.

Основним винуватцем «різниці» в показаннях є власне споживання, створене господарсько-побутовими навантаженнями

Система моніторингу

Тут може стати в нагоді система віддаленого моніторингу мережевого інвертора (якщо передбачено виробником), яку, як правило, можна доукомплектувати додатковим сенсором, який відслідковує навантаження. Або універсальна система моніторингу, така як Solar-Log, що має аналогічні можливості. Подивимося, що ж нам може показати подібна система і розберемося з енергетикою в наших внутрішніх мережах на прикладі добових графіків в реальній системі, отриманих за допомогою системи Fronius Solar.Web, плати моніторингу Fronius Datamanager 2.0, і «розумного лічильника» Fronius Smart Meter 63A- 1. 

Типовий добовий «субчасовий» графік навантаження домогосподарства до установки в домогосподарстві мережевої сонячної станції виглядає приблизно так. 

  • Малюнок 1.

Тут все зрозуміло - навантаження змінюється з плином часу з, як правило, ранковими і вечірніми піками споживання (у нас вечірній пік відсутній), за добу «набігло» 10,28 кВт * год. Це значення зареєструє «комерційний» лічильник, додасть його до поточних вже зареєстрованих кіловат-годин споживання, а в кінці місяця прийдеться сплатити всю цю спожиту електрику. 

Що ж станеться з енергетикою в нашій мережі, коли ми встановимо мережеву СЕС і оформимо Зелений тариф стосовно до цього ж графіку навантаження? Дивимося.

  • Малюнок 2.

Приблизно з 8-00 до 16-30 працювала сонячна станція, велика частина навантаження, яка була в цей період, була їй «перекрита», а саме «перекрито» 7,02 кВт * год (прим. - безпосередньо спожито в Solar.Web ). Це і є та сама різниця в показаннях генерації інвертора і двонаправленого лічильника. Інвертор в звичайному випадку покаже всю енергію, яка була згенерована, а саме 43,09 кВт * год (36,07 кВт * год + 7,02 кВт * год), він не «знає» скільки її витекло в якому напрямку, двонаправлений « комерційний »лічильник ж зареєструє окремо генерацію 36,07 кВт * год і споживання 3,26 кВт * год. Цілих 7,02 кВт * год або 16% різниця в показаннях! Фізика процесу така, що якщо у внутрішній мережі присутнє навантаження, енергія від СЕС «потече» до неї, і тільки «перекривши» навантаження, якщо генерація в момент часу більше навантаження в цей же момент часу, створиться «реверсне перетікання» в зовнішню мережу, яке і буде зареєстроване як «генерація» «комерційним» приладом обліку. Потік енергії «тече» лише в одному напрямку. Цей процес не має відношення до нюансів нарахування грошових коштів за Зеленим тарифом, згідно з якими оплачується місячне «сальдо» між споживанням та генерацією! Він відбувається в кожен момент часу в мережі Вашого домогосподарства!

Навантаження

А як же «бачить» лічильник нашу навантаження і нашу генерацію? Дивимося далі.

  • Малюнок 3.

Лічильник зареєструє добове споживання 3,26 кВт * год і додасть його до вже наявних кіловат-годин споживання. Показання з кодом 1.8.0 (споживання за всі дні і ночі) виростуть на 3,26 кВт * год. Також 3,26 кВт * год будуть поділені між показаннями з кодами 1.8.1 і 1.8.2, споживання за всі ночі і дні відповідно часу, коли буле створене навантаження.

Генерація з боку лічильника

Виглядає так:

  • Малюнок 4.

Лічильник реєструє генерацію 36,07 кВт * год, додає її до вже згенерованих кіловат-годин по тарифу 2.8.0 (генерація за всі дні і ночі). Показання з кодом 2.8.0 збільшаться на 36,07 кВт * год. І аналогічно споживанню, поділить її між показаннями за тарифами 2.8.1 (генерація за всі ночі) і 2.8.2 (генерація за всі дні), але оскільки генерація відбувалася тільки вдень, то показання за кодом 2.8.2 зростуть так само на 36, 07 кВт * год.