fbpx
Сонячні станціі для підприємств Розрахувати вартість Контакти Про нас Блог

Тепловий насос повітря-вода, плюси і мінуси.

В даний момент на ринку джерел тепла в Україні все більшої популярності набувають теплові насоси. У південних регіонах нашої батьківщини найбільшого поширення набули теплові насоси «повітря-вода». Принцип роботи такого насоса заснований на збиранні тепла зовнішнього повітря і його подальшої передачі системі водяного опалення. 

Виробників обладнання дуже багато, при цьому в лінійці обладнання кожного окремо взятого виробника можуть бути теплові насоси, які відрізняються не тільки своєю продуктивністю, але і конструктивом виконання. Виникає резонне питання, як тоді вибрати обладнання, яке буде оптимально підходити під задані потреби.

Теплові насоси повітря-вода можна розділити на такі групи:

За типом компресора: 

 • Старт-стоп. Теплові насоси такого виду запускають компресор за запитом автоматики системи опалення. Видають статичну кількість тепла в залежності від параметрів системи опалення і температури навколишнього середовища. 
 • Інверторні. Компресор теплового насосу має спеціальну конструкцію і може змінювати свою продуктивність в певному діапазоні, в залежності від параметрів системи опалення і температури зовнішнього повітря. Додатково, зміна продуктивності відбувається за рахунок зміни швидкості обертання вентилятора зовнішнього блоку.

  За конструкцією 

  виготовлення випарника (елемент теплового насоса в якому тепло повітря передається проміжному теплоносія - фреону) і конденсатора (елемент теплового насоса, в якому тепло від проміжного теплоносія - фреону, передається в систему опалення):

 • Спліт. Тепловий насос складається з двох блоків, зовнішнього і внутрішнього, з'єднаних між собою мідним фреонопроводом. 
 • Моноблок. Тепловий насос складається з одного блоку, в якому розташований як випарник, так і конденсатор.
 • Теплові насоси з зовнішнім випарником. Випарник теплового насосу підключений за допомогою мідного трубопроводу та розташований окремо від основного блоку.

  Так як же вибрати тепловий насос? Пропонуємо розглянути всі плюси та мінуси даного типу обладнання. 

Старт-стоп: 

 • Плюси:
 1. Надійність. Так як компресор завжди працює при заводських параметрах, надійність і працездатність його є максимальною.
 2. Простота. Простий в конструкції, немає додаткових елементів які можуть привести до поломки.
 • Мінуси:
 1. Чутливість до тактовання. Компресор при запуску піддається підвищеному зносу, тому часті запуски і відключення можуть привести до поломки обладнання. Дана проблема вирішується двома способами. Перший - це програмне забезпечення, яке не дає компресору запускатися частіше, ніж раз в 15 хвилин, другий - це грамотний підбір буферної ємності системи опалення, яка дозволяє акумулювати тепло та зменшити кількість циклів включення і відключення.
 2. Високі пускові струми. Виділена електрична потужність може бути обмежена, і тоді високі пускові струми можуть бути критичні.

Спліт: 

 • Плюси:
 1. Стійкість системи до короткочасного відключення електроенергії. Підключення теплового насосу до водяного контуру відбувається в опалювальному приміщенні топкової, тому при нетривалому відключенні електроенергії не відбувається розморожування системи опалення. Широкий вибір виробників в різному ціновому діапазоні. Найбільш широко представлений сегмент на ринку теплових насосів "повітря-вода".
 • Мінуси:
 1. Можливий витік фреону. Зовнішній і внутрішній блок теплового насосу віддалені один від одного та з'єднані мідним трубопроводом. Некваліфікований монтаж може призвести до його витоку. Так як сучасні фреони мають багатокомпонентну структуру, то його часткова дозаправка неможлива і необхідно буде провести повну заміну.
 2. Фреоновеголодування. Заправка фреоном на заводі-виробнику розрахована на певну довжину трубопроводу, і якщо при монтажі довжина магістралі перевищує це значення, виникає необхідність зробити дозаправку при пуско-налагоджувальних роботах.

Інвертор: 

 • Плюси:
 1. Плавна зміна потужності, що дозволяє отримати велику ефективність роботи спільно з автоматикою системи опалення.
 2. Низькі пускові струми.
 3. Менший шум зовнішнього блоку. Зміна потужності відбувається не тільки за рахунок конструкції компресора, але і за рахунок зміни швидкості обертання вентилятора зовнішнього блоку. Тому при основних режимах роботи шум видаваний зовнішнім блоком є нижче.
 • Мінуси:
 1. Ускладнення конструкції . В тепловому насосі з'являється високотехнологічний елемент, вихід з ладу якого призведе до дорогого ремонту.
 2. Збільшена вартість в порівнянні з тепловими насосами старт-стоп.

Моноблок: 

 • Плюси:
 1. Простота монтажу. Не вимагає залучення до установки фахівців з кондиционерної техніки для під'єднання фреонового трубопровода.
 2. Максимальний СОР (продуктивність на 1 кВт витраченої електроенергії.) Так як обладнання виконано на заводі-виробнику одним цільним блоком, автоматика роботи теплового насосу з самого початку відрегульована на максимально високу ефективність.
 • Мінуси:
 1. Основним мінусом є слабкий захист від відключення електрики. У регіонах, де відключення електрики - рідкісна ситуація, такі теплові насоси отримали максимальне поширення. На ринку України, на жаль, проблема відключення електрики досить актуальна, до сих пір зустрічаються регіони, де «аварійно-планове» відключення -досить часте явище. Вирішити її можна декількома способами: за допомогою установки спеціального анти-замерзаючого клапану або використання спеціалізованих анти-замерзаючих рідин в якості теплоносія, схвалених заводом-виробником.